Milan Hájek

Poslední závod

PalmaVela 

4.-6.8.5 2018 Mallorca

1.  Dktegoria, DK46, ESP
2.  Daring Sisters, Swan 42, CZE 656
3.  Jeffertje II, ITA

Gill Musto Tři sestryNorth Sails

PalmaVela 2018

16. 05. 2018

V závodě jsme však s nimi nestarovali v kategorii one design, ale v hendikepu ORC, v němž závodíme od založení týmu v roce 2004 a hodláme i nadále. Jachta Swan 42, designovaná pro newyorský yacht klub před 11 lety, je stále spičkové závodní náčiní nejen pro one design, ale i v obou hlavních kategoriích kajutových jachet, a to ORC i IRC (vlastně jsme po ní pokukovali už od ORC MS 2015 v Barceloně, kde nám tyhle lodě “nadělily” v tříkolovém závodě celé kolo!).
Samotný závod pak probíhal pátek až neděle 4.-6.5.2018. První den byl na programu “coastal race” o délce cca 16 námořních mil a 5 kursech. Celá rozjížďka byla výrazně poznamenána měnících se větrem, a to nejen co do směru, ale i intenzity. Hned po startu se nám podařilo využít významné změny a odjeli celému zbylému poli 17 konkurenčních jachet. V závěru třetího kursu “na stoupačku” vítr zcela ustal, takže jsme asi 15 minut pár set metrů před točnou bojkou stáli v úplném bezvětří a čelu pronásledovatlů se podařilo nás sjet. Pak vítr přišel zezadu, se spinakrem jsme kousek popojeli, než přišla další změna a dostoupali jsme k bojce. U ní byla rozjížďka zkrácena, ale naše posádka z tréninkových důvodů jela naplno až před marinu. Netrpělivě jsme očekávali výsledky, ale nakonec nám pořadatelé ve zmatku se zkrácením přiřkli DNF (nedokončili) a my museli žádat o náhradu. O ní jury ráno rozhodla bez problému pozitivně a nám za tento závod patřilo výborné druhé místo! V sobotu byly na programu tři okruhové rozjížďky v ideálním středním větru mezi 12-15 uzly a bez velkých změn. V té první jsme se ještě zaplatili nováčkovskou daň a obsadili 7.pozici. Zbylé dvě jsme však odjeli podle našich představ včetně skvělých startů kapitána Milana Hájka a výborné taktiky Adama Plhoně. A hned z toho bylo 3.a 2.místo!
Na poslední den závodu byla předpověď téměř bezvětří, avšak Mallorca jako vždy nezklamala a kolem 2.odpolední naskočilo až 17 uzlů, během závěrečné rozjiž’dky klesajících na 12. Průběh byl velmi vyrovnaný, největší soupeře za námi se nám podařilo si ohlídat a netrpělivě jsme čekali na výsledky. Nakonec jsme těsně obsadili dělené 7.místo a to v součtu stačilo na premiérové stříbro hned v prvním závodě s novou lodí, což jsme opravdu nečekali! Vyhlášení výsledků jsme si náležitě užili a hned po něm jsme naši rychlou Smělou sestru opožděně pokřtili sponzorským šampaňským. Následoval opulentní večírek do rána, po němž jsme mohli tradičně zapsat do lodního deníku: VNP (všichni na plech)!
V nejpočetněji obsazené kategorii ORC1 (18 jachet) nás porazila jen domácí Dktegoria z Valencie na DK46, na třetím místě dojeli Italové Jeffertje II.
 
 
 
Ve skupině ORC3 druhá česká posádka HEBE V bojovala celý závod na špici, nakonec velmi těsně obsadila bronzovou pozici. Suchozemci se letos na Mallorce opravdu neztratili!
 
DARING SISTERS nyní čeká přeplavba do kultovního Saint Tropez, kde se první červnový víkend těšíme na slavný Rolex Giraglia Cup, kam pojedeme obhajovat stříbro z roku 2016. Ještě předtím však musíme zapracovat na hendikepu lodi, který novým přeměřením a optimalizací chceme zlepšit o cca 3 vteřiny na míli.
 
 
 
Tomáš Magor Doležal
 
Za TŘI SESTRY SAILING TEAM úspěšně závodili: Majitelé týmu a muzikanti Tomáš Magor Doležal a Radim Pařízek, kormidelník Milan Hájek, taktik a trimer Adam Plhoň, Ondřej Labuda, Jiří Michalčín, Pavel Satoranský, Petr Stoklásek, Eva Doležalová a Aleš Tříska.