Milan Hájek

Poslední závod

PalmaVela 

4.-6.8.5 2018 Mallorca

1.  Dktegoria, DK46, ESP
2.  Daring Sisters, Swan 42, CZE 656
3.  Jeffertje II, ITA

Gill Musto Tři sestryNorth Sails

Mistrovství světa ORC - Kiel, 3. místo

11. 08. 2014

První den závodu moc nefoukalo. Naše skupina rozdělená do dvou podskupin po cca 30 lodích absolvovala čtyři starty zrušené pro spoustu lodi přes čáru. Nakonec jsme odstartovali do cca 7uzlového větru a kupodivu vln. Naše těžká loď ve slabém větru moc nejede a to se také projevilo především v prvním kole. V tom druhém vítr nepatrně zesílil, ale ztrátu už jsme nedohnali. Nakonec z toho bylo 15. místo. Pak vítr lehnul a jeli jsme na břeh pít pivo.

 

V úterý proběhl start první offshorové rozjíždky na 62 Nm. Jako již tradičně do slabého 6 kts větru. Nejdříve se jela 4 mílová stoupačka, kde jsme ze začátku trochu ztráceli, ale povedlo se nám vyjet do zásadní změny a tak jsme první bojku točili na předních pozicích. Následoval 12 mil dlouhý zadák, který se konce konci změnil na stoupačku.

Po bojce jsme jeli 13 mil až někam k Dánsku. Tady jsme si užili. Vítr nepřekročil 5 uzlů, ale věřili jsme ve změnu směru a hlavně zesílení, a tak jsme se asi 4 hodiny tlačili na levé křídlo. Změna a následné zesílení až na 20 kts přišlo a my ujeli zbytku pole. Poslední úsek se spinakrem jsme už jeli na vítězství !!!!

 

Třetí den byly na programu 3 inshorové rozjížďky ve slabé mořské bríze. My jsme zavěsili 2. 8. a 3. a rázem jsme se posunuli na 4. místo. Před námi byla druhá offshorová rozjížďka a následné dělení na zlatou a stříbrnou skupinu.

 

Druhý offshore byl zase ještě o něco výživnější. Krátká stoupačka a pak 14 mil dlouhý zadák ve větru 6 kts není nic pro nás. Naše těžká jachtička se nemůže se speciály vůbec porovnávat. Trochu jsme je dojeli na další stoupačce, ale bohužel po ní následoval znova dlouhý zadák v ještě slabším větru. Dole u bojky jsme si mysleli, že dojde ke zkrácení, bohužel museli jsme jet ještě poslední stoupačku do cíle. No tady jsme pravděpodobně něco získali, pole bylo strašně roztažené a nešlo už nic odhadnout, ale podle výsledku jsme tu zajeli opravdu dobře. Nakonec jsme si oddechli, že je to 8. místo a my můžeme stále škrtat patnácku z prvního dne.

Na poslední tři finálové rozjížďky se pole rozdělilo na zlatou a stříbrnou skupinu. My jsme začínali ze 4. místa s minimální ztrátou na bednu. Za námi to bylo ale ještě více našlapané.

 

V pátek byla odstartována první finálová rozjížďka opět do teprve sílící mořské brízy, takže jsme docela ztráceli hlavně v prvním kole, pak se ale trochu rozfoukalo a my dojeli nakonec 13. Druhá rozjížďka se jela už v klasické mořské bríze a my ji zakončili na 4. místě. I po těchto dojezdech jsme do posledního dne šli ze 3. místa. Tady je vidět, jaká neskutečná konkurence letos na MS jela. Kromě první lodě nikdo ostatní nedal stabilní výsledek.

 

Poslední den byly typické baltské podmínky. Silný vítr, déšť a celkově nevlídno. Vidina medaile a celkem malý náskok před flotilou lodí za námi z tohoto závodu udělal napínavou bitvu o stupně vítězů. Nám se podařilo dojet na 5. místě a předjet našeho rivala, který byl v celkovém pořadí o půl bodu před nami. Bohužel o 11 vteřin nás porazil holandský tým CHECKMATE a na shodu bodů obsadil celkové 2. místo.

 

Tři sestry sailing tým udělal neskutečný výsledek v takto nabitém a historicky nejvíce obsazeném závodě na světě. Za svoje nasazení, hlavně v posledních letech, si ho ale plně zaslouží.

 

Za Tři sestry sailing tým závodí: kormidelník a skipper Milan Hájek, majitelé Tomáš Doleža a Pavel Satoránský, taktik Adam Plhoň, Kateřina Křelinová, Petr Stoklásek, Stanislav Chudoba, Jiří Michalčín a Jakub Rozsypal